top of page
unlearn

UNLEARN/
BİLDİKLERİMİZİ KENARA KOYMAK

Unlearn bildiklerimizi kenara koyabilmek demektir. Bir şeyleri unutabilme ve vazgeçebilme kabiliyetidir. Mevcut bilgileriniz kenara koyarak yeni deneyim, proje ve işler için hazırlık aşamasıdır. 

Bu akımın öncüsü Alvin Toffler’dir. Kendisi bu konu oldukça ufuk açıcı ve ilham vericidir. 

Learn to unlearn then relearn! (bildiklerimizi bırakmayı öğrendikten sonra tekrar öğren!)

Alvin Toffler

Unlearning planlanamaz. Olur ya da olmaz. Asıl mesele unlearn ettikten sonra yapacaklarındır. Unlearn ettikten sonra sahip olduğun yeni zihin ve benlik ile yeni elde edeceğiz ya da yapacağın şeyler olumlu ya da olumsuz sonuçlanabilir ve bu yeni şeyler ancak planlanabilir. 

Unlearn etmemiş kişi ya da kurumlarda yaşanılan en büyük sorun geçmiş tecrübeler ile yeni süreç ya da işlerin programlanması oluyor. Böylesine hızlı değişen bir dünya da geleceğe hazır olabilmek için geçmiş bilgileriniz ya da tecrübelerinizden daha çoğuna ihtiyacınız var. Özellikle bildiklerinizi kenara koyarak ön yargılardan arınmanız gerekli. Bu yüzden çoğu zaman karşılaştığım “nerede unlearn etmeliyim” sorusuna; “otonom olduğumuz ve geçmiş bilgi ve tecrübelerimize bağlı kaldığımız noktalarada unlearn etmeliyiz” şeklinde cevap veriyorum. 

Unutulmaması gereken önemli bir nokta da:

Hayatımızın %90’u otonom (aynı haraketleri aynı şeyleri) yaparak geçiyor. Bu bilinçsiz bir farkındalıktır. 

Dr. Hakan Tetik

Bu konu hakkındaki videoları izlemek için lütfen tıklayınız.

bottom of page